Koperta C5 jest powszechnie używana w korespondencji urzędowej

Pocztą i kurierem przesyła się nie tylko listy, kartki świąteczne i dokumenty urzędowe. W dobie rozwoju internetu, w którym kupić i sprzedać można wszystko, ważnym segmentem rynku pocztowego są przesyłki internetowe, czyli towary zakupione w e-sklepach, na aukcjach internetowych.

Do przesyłania listów lub pism urzędowych wystarczą zwykłe koperty, np. koperta C5 albo koperta DL. Lecz wiele przedmiotów dostarczanych przez kurierów to bardzo delikatne, często kruche rzeczy jak: słoniki porcelanowe, zegarki, biżuteria, upominki, płyty, części elektroniczne. Wysyłanie ich w zwykłej kopercie jest niepraktyczne i niebezpieczne. Istnieje ryzyko zniszczenia delikatnej koperty oraz znajdującego się w niej towaru.

Potrzebna jest koperta bąbelkowa, zwana bezpieczną lub powietrzną. Nazwa bierze się ze struktury, jaką posiada taka koperta - wytrzymałego papieru i folii bąbelkowej.

Taka konstrukcja chroni przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi (zgnieceniem, uderzeniem), wilgocią, płynami, wstrząsami. Koperta bąbelkowa, tak jak inne koperty, ma wiele formatów: B4, B5, C3. Można w nich bez obaw transportować książki, płyty, części układów scalonych, biżuterię, pierścionki, upominki.