Organizery i kalendarze elektroniczne

Czasy, w których rolę organizera pełnił notes i kalendarz papierowy powoli odchodzą do lamusa. Obecnie, na naszych domowych komputerach oraz laptopach, możemy zainstalować bardzo rozbudowane organizery i bardzo szczegółowe kalendarze. Zacznijmy od organizerów.

Obecnie spotyka je się także w telefonach komórkowych. Podobnie jak w nich, na komputerze możemy zaplanować sobie spotkanie, ważne wydarzenie lub po prostu ustawić przypomnienie o ważnej dacie na przykład o urodzinach teściowej. Po ustawieniu odpowiedniej daty oraz godziny, możemy wybrać sposób, w jaki organizer przypomni nam o ważnym wydarzeniu. Może to być oczywiście komunikat wyskakujący na pulpicie naszego komputera, może to być przypomnienie w formie maila lub nawet smsa wysłanego przez program na naszą komórkę. Może to być też tradycyjny alarm lub dzwonek.

Oprócz tego, organizer ma oczywiście funkcję sprawdzania w którym dniu imieniny ma na przykład Zofia lub Krzysztof. Organizer w komputerze może oprócz tego wykonać za nas proste zadania na przykład może odebrać pocztę e-mail o konkretnej godzinie, jeśli organizator posiada tak zwanego klienta pocztowego, może podczas naszej nieobecności automatycznie odpowiedzieć na maila, wpisaną wcześniej przez nas treścią. Może również wyłączyć komputer o ustalonej godzinie lub wprawić go w stan uśpienia.

Oprócz ułatwiania nam życia, organizer przechowa dla nas numery telefonów, adresy, numery kont i wszelkie możliwe dane naszych znajomych lub podwładnych jeśli prowadzimy firmę.

Organizer to świetny dodatek do komputera w postaci programu, który bez problemu, nawet za darmo pobierzemy z Internetu. Od zwykłych notatek po kursy walut i godziny na świecie, to tylko niektóre z funkcji rozbudowanych organizerów. Naturalnie, te same funkcje znajdziemy w elektronicznych organizerach kieszonkowych. Są one przeznaczone głównie dla tych, którzy często podróżują i nie zawsze zabierają ze sobą laptopa.

Jeśli komuś nie jest potrzebny skomplikowany w obsłudze organizer, może zadowolić się niewielkim i prostym kalendarzem umieszczanym na pulpicie. Oprócz tak oczywistej funkcji jak wyświetlanie daty, bardziej rozwinięte kalendarze oferują kilka funkcji, które dostępne były wcześniej tylko w organizerach. Możemy na przykład zaznaczyć ważny dla nas dzień.

Oprócz tego kalendarz może wyświetlać pogodę oraz podstawowe parametry komputera takie jak użycie procesora, pamięci RAM oraz wolne miejsce na dysku. Tego typu kalendarze są zazwyczaj bezpłatne i możemy je pobrać z Internetu. Są one świetną alternatywą dla tych, którzy chcą mieć wszystko pod ręką bez zbędnych komplikacji i zaawansowanych funkcji.